İyi Bir Kokteyl Hazırlamanın Püf Noktaları

0
529
görüntülemeler

Kokteyl hazırlama teknikleri, iyi lezzetli kaliteli kokteyl nasıl yapılır, kokteyl yaparken dikkat edilecekler, kokteyl püf noktaları, dikkat edilecek hususlar, iyi bir kokteyl nasıl yapılır?


Kokteyl hazırlamak, puzzle yapmaya benzer. Bu benzetmeyi çok sıklıkla kullanırız; fakat bizce kokteyl hazırlamayı en iyi bu cümle anlatır. Nasıl ki bir puzzle hazırlarken bir parça bile eksik olursa o puzzle hiçbir işe yaramaz ve tamamlanmamış olur, aynı şey kokteyl içinde geçerlidir. Önemli adımlardan, malzemelerden biri bile kaçtığında, kokteyl bir bütünü oluşturmaz, eksik kalır. Sizler için kokteyl hazırlarken dikkat etmeniz gerek 7 noktayı toparladık

1. Kokteyl Seçimi

Daha kokteyl yapmaya başlamadan önce, hangi kokteyli yapacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Dünyanın en iyi kokteylini yapsanız bile yanlış damak tadında yaptığınız kokteyl kötü bir kokteyle dönüşecektir. Bu yüzden hazırlamaya başlamadan önce, kişiye nasıl bir kokteyl içmek istediğini sorun:

  • Lezzet tercihi nedir, tatlı mı, acı mı, sade mi?
  • Alkol oranı ne olmalı, sert mi yumuşak mı?
  • İçine ne eklenmeli, baharatlı mı, sade mi?
  • Kıvamı nasıl olmalı, parçacıklı mı, yoğun mu, akışkan mı?
  • Aroması ne olmalı, meyveli mi, tonikli mi?

2. Kokteyl Tarifi

Kokteyli seçtikten sonra yapmanız gereken kokteyl tarifini elde etmektir. Her ne kadar her barmenin veya miksologun kendi tarifleri olsa da, herkes tarife kendi yorumunu katsa da, kokteyllerin değişmez malzemeleri ve tarifleri vardır. Bu yüzden ikinci aşamada hangi kokteyli seçtiyseniz o kokteylin tarifi alın.

3. Doğru Malzeme Kullanımı

Kokteyl tarifinize göre doğru malzemeleri bulundurun. Eğer acemiyseniz, tarifteki malzemelerin hepsini temin etmeye çalışın. Yine acemiyseniz, malzeme bulamadığınızda doğaçlama yaparak değişiklik yapmaktan kaçının. Örneğin çoğu kokteylde misket limon suyu bulunamadığından limon suyu kullanılır. Misket limon suyu limon suyuna göre daha yoğun olduğundan çoğunlukla bu değişiklik kokteylin tadını bozar. Ayrıca tariflerdeki kalite ibarelerine dikkat edin. Bazı kokteyllerde özellikle kaliteli marka kullanmanız gerekebilir, örneğin viski kokteyllerinde özellikle burbon veya çavdar viskisi kullanmak gerekir.

4. Malzeme Oranları

Kokteyl tarifinde bulunan ml’lere oranlara dikkat edin. 1-1-1 oranı kokteyliyse bu oranı tutturmaya özen gösterin. Bilinçsiz yapılan bir oynama kokteylin çok sert olmasına veya kıvamının bozulmasına yol açabilir. Bu yüzden mutlaka elinizde malzemelerin oranlarını hacimlerini doğru ölçtüğünüzden emin olun. Yemek kaşığı-tatlı kaşığı kullanacaksanız, malzemenizin standartlara uyduğunu kontrol edin.

5. Hazırlama Teknikleri

Her kokteyli yaparken en az 1 adet teknik kullanmanız gerekecektir. Kokteyli ya karıştırmanız ya çalkalamanız ya da süzmeniz mutlaka gerekecektir. Bu yüzden kokteyl hazırlama tekniklerini doğru uyguladığınızdan emin olun. Örneğin çalkalama yapacaksanız, doğru rotasyonda ve uzunlukta çalkalayın. Süzme işlemi yapacaksanız, süzgeçinizin geçirgenliğini kontrol edin, buz süzülmeyecek kokteylde buz süzmeniz kokteylinizi bozar veya olduğundan seyrek süzgeç kullanmanız o kokteylde çekirdek kabuk vs gibi istenmeyen maddelerin bulunmasına yol açar.

6. Bardak Kullanımı

Çoğu kokteylin kendine göre porsiyonu ve bardağı vardır. Yanlış bardak seçerseniz bardağınız kokteylin servis porsiyonundan küçük gelebilir. Tam tersi şekilde çok büyük bir bardak kullanırsanız, kokteylin porsiyonu çok az kalabilir, bu da hem içimi zorlaştırır hem de kokteylin çabuk ısınmasına yol açar. Bu yüzden hangi kokteyli yapacaksanız uygun bardakla servis yapmaya özen gösterin.

7. Süsleme

Dikkat etmeniz gereken son nokta garnitür ve süslemedir. Süsleme kokteylin olmazsa olmazıdır. Gelişigüzel eklenmiş nane yaprağı, veya limon kabuğu hiçbir zaman için uygun bir süsleme tekniği değildir. Süsleme için koyacağınız garnitür kokteylin dokusuna ve lezzetine uygun olmalıdır, tadını bozmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here